Výlet do Dášeňčina doupěte
Ve čtvrtek 20. října se studenti kvarty a sexty vydali do Strže do Staré Huti u Dobříše. Sraz byl v 8 hodin u školy, ale kvůli některým opozdilcům jsme vyrazili v 8:13 směr Dobříš.
Cesta proběhla v pořádku a my jsme pár minut po deváté vystoupili z autobusu kousek od našeho cíle. Prošli jsme kolem rybníka, který ani nebyl pod mlhou vidět, a šli dále po cestě. Konečně před námi vyvstal onen dům a my, celí zmrzlí, jsme se nahrnuli dovnitř.
Rozděleni do dvou skupin jsme prošli celý dům. Během prohlídky jsme se dozvěděli například to, že tatínek Karla Čapka zapomněl datum narození svého syna, že Čapek považoval psací stroj za moc rychlý pro své psaní a uspořádání myšlenek (proto psal ručně), že se tento umělec rozhodoval mezi dvěma ženami, a když se tento milostný trojúhelník vyřešil, trvalo ještě 15 let, než svou budoucí ženu požádal o ruku.
V posledním patře budovy se nacházela expozice zasvěcená Čapkovu příteli, Ferdinandu Peroutkovi, a v místnosti vedle Čapkově manželce Olze. Právě jeho žena stála za vznikem místního památníku na místě, které měl Čapek ze všech nejraději.
Osobně se mi výlet moc líbil a dozvěděla jsem se spoustu nových informací.
Článek za kvartu a sextu napsala Gabriela Řehořová
Další ohlasy studentů:
Mně se prohlídka líbila, i když ke konci to bylo lehce zdlouhavé. Nejvíce se mi líbila veranda, která byla věnována především Dášeňce. Exkurze byla prokládána různými interaktivními hrami (např. ovládání robota na obrazovce nebo hledání kaktusu, který bohužel nikdo nenašel). Daniela Mayerová
Uvnitř nás uvítaly milé průvodkyně, se kterými prohlídka utekla jako voda. Viděli jsme Čapkův psací stůl, dozvěděli jsme se, že rád sbíral gramofonové desky, které potom poslouchal při psaní a další zajímavosti. Výlet a prohlídka se mi líbily, přišlo mi to jako milé zpestření našeho studia českého jazyka a literatury.
Mě osobně zaujaly spíše pozdější roky Čapkova života. Jak se vyrovnával s nenávistí společnosti a tlakem ohledně svých děl. Obdivovala jsem, že i přes tyto nepříznivé okolnosti stále psal o každodenních věcech. Přišlo mi hezké, že paní průvodkyně má opravdu ráda Čapkova díla a dokáže o nich mluvit s takovým zájmem. Také se mi líbily různé interaktivní prvky, kterými byla prohlídka příjemně ozvláštněna – různé hry a soutěže na dotykových obrazovkách. Výlet jsem si užila.
Veronika Nosková
Zajímavá a svižná prohlídka trvala asi hodinu a půl. Paní nám vyprávěla o životě Karla Čapka a o událostech, které ho ovlivnily, nebo které ovlivnil on. Po výkladu následoval asi půlhodinový dokument. Některá témata zkrátil, jiná zase obohatil, taková zajímavá rovnováha vyprávění o Karlu Čapkovi. Matěj Voldán
Zaujala nás Karlova ilustrace kukačky, protože tam kukačka vůbec nebyla vidět.
Lukáš Nejedlý
Dozvěděl jsem se, že Karel Čapek byl v životě velmi aktivní, nejenže psal knihy a články do novin, ale velice rád se věnoval také zahradničení. Přestože neuměl zpívat, sbíral gramofonové desky ze všech částí světa. David Dušek
Velký zájem vzbudila veranda s knížkami a maňásky. Maňásci nás na rukou doprovázeli celou prohlídkou. Ondřej Kůta