Náš dočasný "azyl" na ambasádě SRN

27. ledna 2023 jsme se zúčastnili s německou sekcí třídy 6SA a 4A exkurze na Velvyslanectví SRN v Praze. Měli jsme tak výjimečnou příležitost vidět na vlastní oči prostory, které jsou pro veřejnost běžně nepřístupné.

Exkurze navazovala na přípravnou akci ve škole, při které se studenti prostřednictvím kvízu dopředu seznámili s hlavními body z historie této instituce.

Možná ne každý ví, jak dramatické události se na tomto místě koncem léta 1989 odehrály. Více než 4000 uprchlíků z tehdejší NDR obývalo relativně malý prostor zahrady Lobkovického paláce a čekalo na schválení výjezdu "na západ", který jim byl po několika týdnech nakonec umožněn. Do Prahy tehdy dorazil tehdejší ministr zahraničí Genscher a pronesl onu slavnou řeč z balkonu velvyslanectví.

Řadu studentů zaujal i náš průvodce, Andreas Weber, který na ambasádě působí jako tlumočník. Podělil se s námi částečně o svůj životní příběh, kdy i on tehdy ještě jako občan NDR přišel do Prahy kvůli studiu matematiky a již zde zůstal. Celkem poutavě popsal dobu předrevoluční tak, jak ji vnímal on, tedy pohledem cizince.

Po shlédnutí dokumentárního filmu, který v roce 1989 natáčela západoněmecká televize ARD, nám byl na nádvoří představen velvyslanec Andreas Künne. Jeho jméno jsme den poté mohli zaslechnout v rádiu, protože pan velvyslanec patřil k jedněm z prvních, kdo pogratuloval Petru Pavlovi ke zvolení prezidentem ČR...

Oběma třídám patří dík za účast na této akci, která dosáhla více než 90%. Dále také za jejich aktivní zájem a dotazy, kterými se studenti zapojili do diskuze po shlédnutí filmu.

autor: prager / vloženo: úno 1, 2023