Zkušenosti naší absolventky z finských studií

O prázdninách nám došel milý pozdrav od naší maturantky z roku 2011 Karolíny Kopecké. Rádi se o její zkušenosti ze studií ve Finsku podělíme v článku.

Vážený pane řediteli, vážení profesoři a profesorky,

posílám pozdrav z Finska, kam jsem se odebrala na magisterskou část svých studií. Když jsem se na začátku léta stavovala v ředitelně na pár slov, vypadal jste, že vám myšlenka studia na zahraniční univerzitě přijde jako dobrý nápad. Jsem tu teprve týden, výuka stěží začala ale už teď můžu říct, že je to fantastické. Zatímco Erasmus je vnímán spíš jako univerzitou sponzorovaná dovolená s pár zajímavými předměty,z kterých se nestřílí, "international degree students" jsou bráni jako rovnocenní k finským absolventům. Nyní ale k tématu, kvůli kterému Vám píšu...

TUT jako první finská technická univerzita letos otevřela kompletní bakalářské studium v angličtině. Zaměřeno (bohužel) není na architekty, ale na budoucí inženýry, hlavními oblastmi studia jsou: matematika, fyzika, IT. Specifičtější zaměření je možné pomocí výběru předmětů a pak samozřejmě v rámci navazujícího magisterského studia. Podmínkou je adekvátní znalost angličtiny (určitý počet bodů získaný při zkoušce IELTS, PTE, TOEFL nebo CPE/CAE)). Přijde mi to jako skvělá příležitost pro nadané studenty a pokud by kdokoliv z gymnázia projevil zájem, ráda mu pomůžu zjistit potřebné informace (včetně kontaktů na letošní studující) pro přijímací řízení a pro případný pobyt zde.

Pozor, deadline pro přihlášky bývá na finských univerzitách na začátku ledna. V té době už je ale třeba mít certifikát o zkoušce z angličtiny, jehož získání zabere dost času (Vyhodnocení zkoušek může trvat až pět týdnů, konají se v předem určených termínech-např. dvakrát do měsíce s omezeným počtem míst). Septimáni mají šanci to zvládnout, i když jejich angličtina zatím není nic moc (za rok se na zkoušky bez problémů připraví), oktaváni asi jen za předpokladu, že jsou již jazykově adekvátně vybaveni a chybí jim jen příslušný certifikát.

Odkaz na stránky popisující výše zmíněné studium: http://www.tut.fi/en/admissions/bachelors-studies-in-english/science-and-engineering/index.htm

Mít možnost odejít sem hned po maturitě, na ČVUT by mne nikdo ani koutkem oka nezahlédl. Přístup k studentům, vybavení školy, nabídka stáží apod. je naprosto nesrovnatelná. :-)

Karolína Kopecká

PS: Kontakt na mne: e-mail: karolina.kop@seznam.cz