Úspěch ve finále Robosoutěže 2024
(Zbyněk Hamerník) Pátek třináctého se ukázal jako šťastný pro oba naše školní týmy ve finále robotické soutěže. Báječnými jízdami svých robotů navázali na dřívější úspěšná finálová vystoupení z let 2022, 2018 nebo 2017.
13. 12. 2024 se sešlo v Zenglerově pětatřicet nejlepších z celkových stopadesáti týmů z celé republiky, které se kvalifikovaly ze čtyř listopadových kvalifikačních kol. Postup našich týmů ze třetího kvalifikačního kola je popsán v dřívějším článku. Do soutěže byl navíc nasazen i jeden tým vysokoškoláků.
Oba týmy strávili spoustu svého volného času přípravou ve školní dílně. Zejména Bojoví mravenci sextánů Jakuba, Ondry a Matěje provedli v mezičase po kvalifikaci zásadní redesign robota a často zůstávali v dílně do pozdního podvečera. Septimáni Adam a Vojta s Kosmou z 1.B tvořící Beroun Dynamics těžili ze svých dlouholetých zkušeností a robota s oceňovaným návrhem doladili ke spolehlivým bodovým ziskům během pár odpolední. Zvláštní ocenění si zaslouží Kuba, který na soutěž dorazil krátce po operaci kýly, byť samozřejmě s požehnáním lékařů. Žádná indispozice se nicméně při jeho programování a ladění chybiček nedostavila. Všichni studenti projevili odolnost proti obvyklým stresům při soutěži a dokázali reagovat na neočekávané specifické okolnosti. Kdo se robotice věnuje, tak ví, že náhoda hrává obrovskou roli a dokonale připravený robot neexistuje.
Historickým úspěchem je už jen postup obou týmů do finále. Že navíc oba postoupily i do vyřazovací části z průběžné 7. a 8. pozice po třech jízdách základního kola je neskutečné (viz výsledky). Ve vyřazovacím pavouku docházelo ke zvratům a překvapením, a to střídavě i na náš úkor či v náš prospěch. Beroun Dynamics skončili na děleném 13.-16. místě a Bojoví mravenci postoupili po pěti vyřazovacích jízdách až na celkové dělené 5.-6. místo, což je od naší první účasti před deseti lety historicky druhý nejlepší výsledek. Věcnou odměnu a gratulaci organizátorů při slavnostním ukončení soutěže si proto plně zasloužili.
Během soutěže organizátoři prezentovali nastupující model nové stavebnice Brian vyvinuté přímo pod Katedrou řídící techniky FEL ČVUT, která by našim týmům mohla slušet už od jara 2025.
Děkuji všem kolegům za toleranci při přípravě studentů, vedení školy za podporu při zajištění materiálních podmínek pro týmy a studentům za vzornou reprezentaci školy. Obrovský přínos soutěže pro jejich rozvoj v oblasti technologií je nesporný.