Beseda o migraci s Terezou Engelovou

(Jaroslava Pytlíková, 2.B) Ve středu 20. dubna 2016 poctila naše gymnázium svojí návštěvou novinářka a reportérka Tereza Engelová. Sdílela s námi své zážitky z pobytu v Pákistánu a na syrsko-tureckém pomezí. Vyprávěla nám o úskalích migrace a o rozdílnosti života v islámských zemích. Nikomu nevadilo, že se beseda protáhla. Povídání to totiž bylo velice poutavé a zajímavé.

Už jako zahraniční reportérka České televize, se kterou od roku 2000 spolupracovala, se paní Engelová dostala do různých míst, která jsou dnes uváděna v souvislosti s migrací. Takovým místem je i Pakistán, kde v letech 2007 až 2009 bydlela. Seznámila se zde s naprosto rozdílným životem, než jaký známe my u nás v Čechách. Pomáhala zde rozvoji výuky v místních školách a vedla kurzy žurnalistiky. Díky své nekonfliktní a přátelské povaze se s dětmi i učitelkami brzy spřátelila. Roku 2014-2015 pobývala v tureckém městě Gaziantep, blízko syrských hranic. Její snahou bylo zde pomoci jedné rodině dostat se do bezpečí. Osud této rodiny je dosti tragický, během konfliktu v Sýrii totiž přišli rodiče o tři děti. Podle posledních informací, které paní Engelová dostala, se však rodině nakonec uprchnout podařilo. Kontakt na ně už ale nemá.

Beseda s paní Engelovou uváděla do širšího kontextu jak negativní, tak pozitivní představy o migraci. Je dobré se s takovými informacemi setkat, protože na jejich základě si člověk může utvořit názor na dané téma, nezávislý na jediném zdroji, neovlivněný klišé a vžitými představami, kterými nás zásobují média. A to je zajímavé slyšet právě od člověka, který se v mediálním prostoru pohybuje.

autor: admin / vloženo: kvě 9, 2016