1.A na zasněženém židovském městě

Pohled z okna 1. března byl téměř pohádkový. Všude bílo, větve obsypané popraškem sněhu, nálada skoro vánoční. Tedy aspoň v Berouně. 1.A čekala exkurze starého Josefova, tedy židovského města.

Objednaná prohlídka začala téměř přesně a náš průvodce RNDr. Miroslav Prokeš fundovaně vyprávěl zajímavosti, které jsem od jiných nikdy neslýchala. Jeho osobní příběh je ještě umocněn silným rodinným zážitkem. Jeho prarodiče byli odvezeni z Terezína do Osvětimi, a tak se logicky nevrátili. Jejich syn se v ghetu seznámil s Miroslavovou maminkou a dokonce se tam vzali. Přežili a tento osudový okamžik sdělili svému synovi až v dospělosti. My jsme pod jeho vedením prošli židovský hřbitov, všechny synagogy a samozřejmě potkávali mladé lidi z celého světa, kteří sem jezdí za nejstaršími židovskými památkami v Evropě. Já jsem s průvodcem ještě stihla podiskutovat na téma inkluzivní školství. Bylo to fajn, studenti zatleskali a poděkovali a já měla dobrý pocit, že se akce povedla.

autor: chocova / vloženo: bře 2, 2016